Blog > Komentarze do wpisu
Egipskie tajemnice
 
Małpa na straży wagi - E.Peters 
 
Wyd. Albatros, tł. P.Jankowski , str. 477, warszawa 2002 
 
Pierwszy wydany w Polsce kryminał autorstwa E. Peters, którego bohaterką jest Amelia Peabody Emerson , podróżniczka , detektyw amator i po trosze egiptolog amator .O Amelii powstało ogółem 14 książek, u nas niestety wydano tylko jeszcze jedną „ Piorun z nieba.”

Narracja prowadzona jest w 1 i 3 osobie .W podstawowej warstwie powieści opowiada sama Amelia , o przygodach młodych ludzi – syna Peabody, przybranej córki i ich egipskiego przyjaciela- opowiada narrator w dość specyficznej formie. Ramzes , Nefer i David zostają przedstawieni w manuskrypcie określanym „typu H” oraz z ”Kolekcji listów B”.

Amelia , zagorzała zwolenniczka ruchu sufrażystek , bierze udział w manifestacji. W Londynie dochodzi do próby jej porwania. Przekonana jest ,ze odważył się na to jej zagorzały wróg z egipskich wykopalisk –Sethos . W przeszłości już kilkakrotnie się z nim zmierzyła. Z jednaj strony potępia Mistrza Występku (kradzież dzieł sztuki) , a z drugiej podziwia jego galanterię. Jest głęboko przekonana, że tajemniczy złodziej darzy ją uczuciem. Pochlebia jej to.

Małżonkowie wyruszają na kolejny sezon wykopalisk do Doliny Królów. Ich przyjacielem jest H. Carter , na razie bez pracy, nie widzący przed sobą żadnej szansy. Nie opuści jednak Egiptu , to jego miłość. Pojawia się T. Davis , którego państwo Emerson nie darzą szacunkiem .Mąż Amelii ponadto zazdrości mu dobrych kontaktów , dzięki którym ten zdobywa pozwolenie na kopanie w Dolinie. Emerson niestety nie ma tego szczęścia . „Ojca przekleństw”- jak nazywają go Egipcjanie- denerwuje pogoń Davisa za kolejnymi odkryciami , kolekcjonowaniem grobów ,a dotychczasowe pozostawione otwarte , nie zinwentaryzowane , narażone na zniszczenie płaskorzeźby, reliefy , malowidła. (Tez nie lubię Davisa). Emerson jest rozgoryczony , iż po raz kolejny nie otrzymał firmanu. Obserwuje prace przy grobowcu , który Davis powierzył Nedowi Ayrtonowi.

Natomiast młodzi ludzie , którzy w Kairze kupili kradziony papirus, usiłują rozwiązać zagadkę jego pojawienia się na rynku. Zapuszczają się w ciemne zaułki miasta, spotykają z niebezpiecznymi ludźmi. Początkowo podejrzewają Sethosa , ale gdy zostaje brutalnie zamordowany Arab, który papirus sprzedał – wątpią. Przychodzi czas, gdy będą musieli przyznać się Emmersonom do zakupu. I oba wątki –Amelii i młodzieży- zaczną się splatać, uzupełniać.

Spotka ich wiele przygód , często nieprzyjemnych lub zgoła niebezpiecznych. Czy tym razem poznają tożsamość Sethosa? Czy Emerson spełni swe marzenie? Nie może obejść się bez wątku miłosnego. Tego jednak zdradzać nie należy.

Książka, w której warstwa kryminalna traktowana jest nieco z przymrużeniem oka, bohaterowie postępują niefrasobliwie, dla mnie była ciekawsza w sferze obyczajowej. Bardziej zainteresowały mnie opowieści o wykopaliskach , o faktycznie żyjących wówczas egiptologach,a przynajmniej ludziach z grobowcami związanych.Równie interesująca była interpretacja postaci małpy w momencie Sądu Ozyrysa , informacje o wiosce Gurna i rodzinie Rassul , która od wieków para się okradaniem grobów królewskich i nielegalnym handlem dziełami sztuki. No i poznanie życia miejscowej ludności, miejsca kobiet w tym społeczeństwie , ich pragnień. Wszystkie te ciekawostki wzbudziły moje zainteresowanie.

Dobre czytadło na czas relaksu.

sobota, 10 maja 2008, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: