Blog > Komentarze do wpisu
Przewrotność losu

 

 

 

Żywa przynęta - P.J.Tracy

Świat Książki ,tł. T.Lem , str.318, Warszawa 2007

Pierwsza powieść autorskiej spółki bardzo mi się podobała , toteż i teraz nastawiłam się na dobry kryminał . Niestety, nie spełnił raczej moich oczekiwań.
Ponownie spotykam się z komisarzem Magozzim , który ma niezły orzech do zgryzienia. Pomocą służy mu partner detektyw Rolseth W niewielkim odstępstwie czasowym ktoś morduje kilkoro staruszków. Mężczyznę , poważanego w swej dzielnicy niemal za świętego , bo tyle czynił dobra , babcie kochającą wnuki , ale i samotnego człowieka. Każda śmierć jest inna. Najbardziej drastyczna i przejmująca – stary mężczyzna związany i ułożony na torach , by widział jak śmierć sunie ku niemu.
Czemu giną ? Czy ktoś nie lubi starych ludzi? Przeszkadzają w czymś ? Magozzi jest przekonany ,ze wszystkie zgony się łącza, choć początkowo nie znajduje niczego, co by tę teorię potwierdziło.

Obu detektywów dręczą pytania ,czemu żona Gilberta nie chce nic powiedzieć, wręcz jest zirytowana obecnością policji.

Kiedy dowiadują się ,iż nielubiany przez nich adwokat to syn zabitego , który zerwał z rodzina wszelkie kontakty , usiłują dojść przyczyn. Nie udaje im się .

Nikt nie che uchylić nawet rąbka tajemnicy.

W ogóle w tym śledztwie napotykają na dziwny opór ze strony zainteresowanych wyjaśnieniem zbrodni lub całkowitą niewiedzę . Magozzi zwraca się nawet z prośbą o pomoc do Grace , świetnego komputerowca , współwłaścielki firmy komputerowej. (bohaterki poprzedniej książki).Niestety .
Powoli i to bardzo zaczyna się odsłaniać prawda.

No cóż, może w tym śledztwie komisarz nie błyszczy.
Trudno mu się jednak dziwić, bo poza wszystkim jest zakochany . A nie jest to uczucie łatwe.
Prawda , której się dowiaduję , jest nieco szokująca. Nie wiem , ale wzbudziła we mnie pewien rodzaj niesmaku.
I pytanie – ile zła człowiek może wyrządzić drugiemu, by ten zatrącił wszystkie wartości. Jakże cienka jest ta linia miedzy żądaniem sprawiedliwości a nienawiścią.
Trudno pisać o powieści kryminalnej, bo przecież ktoś może chcieć ją przeczytać. Starałam się, by nic istotnego nie zostało ujawnione.
To, że mnie nieszczególnie ta powieść przypadła do gustu, nie oznacza ,
iż nie ma w niej napięcia . "Żywa przynęta" jest sprawnie napisanym kryminałem.

czwartek, 01 maja 2008, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/05/02 19:17:30
Witam nową blogowiczkę. Wytrwałości w pisaniu:)
-
szamanka30
2008/05/02 19:35:35
Dziękuje nutto.Witam na moim blogu. Wytrwałość na pewno mi bedzie potrzebna . Lubię do Ciebie zaglądać i czytać Twoje opinie, refleksje o książkach.