Blog > Komentarze do wpisu
Spotkanie z kotem
 
  
  Kot, który czytał wspak-L.J. Braun
 
 Wyd. Elipsa , tł. S.Kroszczyński , str. 174
 
L.J. Braun napisała serię kryminałów, aktualnie dostępnych co tydzień w każdym kiosku. Bohaterem tytułowym jest kot Kao k`o Kunga , zwany też Koko , oraz dziennikarz Qwilleran .

Quilla poznajemy w chwili , gdy stara się o posadę w niewielkiej gazecie „Daily Fluxion” .Stremowany, po kilkuletniej przerwie w zawodzie , przechodzi rozmowę kwalifikacyjną. W przeszłości wzięty dziennikarz , nawet z nagrodą na koncie. Czytelnik nie poznaje przyczyn , dal których rozstał się pracą .Quill otrzymuje propozycje posady, ale w ...dziale kulturalnym.! Jest przerażony. O sztuce nie ma pojęcia. W gazecie jest główny krytyk George Bonifield Mountclemens III , który dzieki miażdżącym , bezlitosnym , a nawet okrutnym recenzjom zasłużył na nienawiść większości artystów i marszandów. Pociechą dla Quilla są słowa starego przyjaciela A.Rikera, iż nikt nie pisze o tym , na czym się zna.
(Skad my to znamy?) Poza tym recenzje pisze nadal niewidzialny w redakcji krytyk ,a rolą Quilla będzie opisywać świat sztuki, artystów w sposób , który zniweluje szkody wyrządzone przez Mountclemensa. Podjąwszy pracę w obcej sobie dziedzinie , postanawia poznać rynek sztuki i głównych graczy. Gdy wchodzi w to środowisko , dostrzega ,że wszyscy się nienawidzą, zazdroszczą sobie , obwiniają o kradzież zleceń. No i każdy jest przekonany o swej wielkości i geniuszu. Co prawda nasz bohater nie bardzo może dopatrzeć się wielkiego dzieła w szeregu trójkątów, ale cóż jest , wg nich, ignorantem.
Po pewnym czasie otrzymuje zaproszenie do Mountclemensa na kolację. Cała redakcja wrze. Takie to niebywałe zaproszenie. Krytyk jest oryginałem , egoistą i ekscentrykiem. Lubi się otaczać pięknymi przedmiotami. W trakcie kolacji Quill poznaje Koko , syjamczyka .Kota , który jada lepiej niż dziennikarz, jest rozpieszczany, jego życzenia natychmiast spełniane. Quill jest nim zafascynowany. Podziwia piękno i grację zwierzęcia. Nasz bohater , mieszkający w hotelu, otrzymuje propozycje wynajęcia pokoju u surowego krytyka, z czego skwapliwie korzysta. W czasie podróży gospodarza do Nowego Yorku , Quill opiekuje się Koko, stwierdzając iż coraz bardziej odpowiada mu towarzystwo niezwykłego kota. W końcu nawet czyta, tylko na wspak. W tym czasie zostaje zamordowany właściciel galerii Lambreth , jedynej , o której krytyk pozytywnie się wyrażał. Wrogów właścicielowi nie brakowało. Kto jednak posunął się do ostateczności? Quilll usiłuje poznać wszystkie sprawy nieboszczyka po części dla pięknych oczu Zoe -malarki i wdowy , po części dla przyjemności rozwiązania zagadki. Docierają do niego różne informacje o ludziach i rzeczach. Jest świadkiem kolejnej śmierci , na happeningu. Ginie Dziewiątka, rzeźbiarz. Czy był to wypadek czy morderstwo .Oczywiście dziennikarz wietrzy to drugie. Snuje różne hipotezy , które łącza znanych mu ludzi w wspólników w przestępstwie. I znów zaskakujące morderstwo , na jego podwórku. Ginie Mountclemens. Quill czuje ,ze może te zagadkę rozwiązać. Jest znów w swoim żywiole. A na ile i w czym pomógł kot?

Pisarka umiejętnie prowadzi czytelnika , podrzuca różne tropy , nieco zataja. Na pewno Koko to kot niezwykły , pomocny dziennikarzowi, a w którymś momencie przewodnik i obrońca.

Dobry , lekki kryminał. Bez fajerwerków , ale na wieczór po męczącym dniu – akurat.
Dla mnie to raczej powieść kocio-obyczjowa niż stricte kryminalna. Jednak z przyjemnością przeczytałam o realiach świata dziennikarzy, ludzi sztuki.A opisy popisów i zachowań Koko - urocze. Następny „kot’ też będzie na czas relaksu.
niedziela, 15 czerwca 2008, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: