Blog > Komentarze do wpisu
Ofiara intrygi

Wyd.Sonia Draga ,tł.M.Archman, str.440, Katowice 2008, wyd.III

Nierządnica - I.Lorenz

Opowieść o podstępie ,zdradzie i wielkim pragnieniu zemsty. To ostatnie unosi się nad powieścią niemal do ostatniej strony.
Gdy brałam książkę do ręki, wydawało mi się - zwykłe czytadło , dobra na czas gorących dni lata. A jednak powieść zmusza do zastanowienia, do spojrzenia na pozycję kobiety , na status mężczyzny . I nie jest to obraz , który mnie, kobiecie , się podoba. Targały mną  różne emocje , choć nie pierwsza to powieść , w jakiej kobieta ukazana jest jako ktoś gorszy , poddany całkowicie woli mężczyzn -ojca, męża, pana, duchownego. Tematyka budziła też obawę- jak niewielka jest linia rozdzielająca porządną, szanowaną mieszczkę od nierządnicy i jak chętnie ludzie postronni uwierzą we wszystko , co powie bogaty obywatel lub duchowny, bo przysiągł na Biblię. Ludźmi rządzą różne uczucia- chęć zemsty, zysku przysłużenia się, niechęci ,zawiści. I czasem ktoś jest tylko środkiem do osiągnięcia celu.
Jest rok 1410. Bohaterką powieści jest Maria, 17-letnia córka bogatego mieszczanina z Konstancji. Następnego dnia ma zostać żoną prawnika, magistra Ruppertusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburga. Mateusz, ojciec dziewczyny, nie może uwierzyć w swe szczęście. On, wnuk zbiegłego chłopa pańszczyźnianego , skoligaci się z arystokracją. Jest dumny ze swego bogactwa, z tego, co osiągnął. Nie wszystkim jednak to się podoba. Marii natomiast nie podoba się zbytnio narzeczony , ale ona nie ma prawa do swego zdania. Do ślubu nie dojdzie. Nocą, upiwszy wszystkich, narzeczony oskarża Marię o rozwiązłość, o oddawanie się mężczyznom w zamian za prezenty i pieniądze. Dziewczynę wywleczono z domu, zamknięto w wieży. Nocą przyszło trzech mężczyzn, których znała, jeden nawet był pracownikiem jej ojca. Po kolei ją zgwałcili , śmiejąc się przy tym, że nie skłamią przed sądem. Ruppertus dążył do sądu kościelnego a nie miasta, co było złamaniem prawa, ale on chciał szybkiego wyroku skazującego ,a wśród duchownych miał dobrych znajomych. Nikt Marii nie uwierzył , gdy oskarżyła mężczyzn o gwałt. Dano wiarę słowom przekupnych ludzi. Wychłostano ją i wygnano z miasta, pozbawiając praw miejskich i zakazując dożywotnio powrotu do Konstancji. Ruppertus święcił tryumf. Przejął majątek Mateusza. I tylko o to mu chodziło. W tym celu ułożył całą intrygę.

Marie od niewątpliwej śmierci uratowała Hiltrud, nierządnica. Dziewczyna powoli zdrowiała , ale nie miała wyjścia. Jeżeli chciała żyć, musiała zacząć zarabiać. Stać się nierządnicą. Decyzja nie była łatwa , ale Maria pragnęła jednego- zemsty. Wszystko podporządkowała temu jednemu celowi.
Od tego momentu autorzy pieczołowicie ukazują życie prostytutek i społeczna obłudę. Od wiosny do jesieni są w drodze , często wędrują z rzemieślnikami, drobnymi kupcami i kuglarzami od jarmarku do jarmarku. Czują się wtedy bezpiecznie. Przywódcy takich grup odbierają należność za opiekę w naturze. Dla ladacznic nie ma miejsca w gospodzie .Mogą tylko kupić jedzenie , dla nich kilkakrotnie droższe. Taka sama wysoka taryfa cenowa dotyczy wszystkiego, co kupują np. materiał na suknie. By każdy wiedział, kim są, muszą nosić przy sukniach żółte tasiemki. Wyśmiewane, wykpiwane przy innych przez szanowanych ludzi ,wiedzą, że owi mężczyźni odwiedzą je w namiotach i całkiem dobrze zapłacą .Duchowni, którzy w kazaniach je piętnują , korzystają regularnie z ich usług. Czasem nie chcą płacić.Musza często zadowalać się najtańszymi prostytutkami. Wśród nich też jest hierarchia .Te, które zarabiają najmniej , nie maja własnych namiotów, nie przestrzegają higieny, wiec niewiele mogą żądać od klienta. Inne , które klientów przyjmują w pokojach gospód, ale mają suterena zgarniającego połowę zarobku oraz te, które wynajmują domek , odrzucają ochronę alfonsa , zarobkiem nie dzielą się z nikim. Nierządnice rywalizują ze sobą, szczególnie gdy chodzi o bogatszych klientów. Kiedy ruszają w drogę , sytuacja się zmienia- jednoczą się. Wtedy jest bezpieczniej. Nierządnice można okraść , pobić , oszukać , nawet doprowadzić do śmierci – nikogo to nie interesuje. Są grzeszne, złe i potępione. Łatwo ferować wyroki. Pewnie Maria tez spoglądałaby z pogarda na kokoty. Poznała różne historie , sama wie, jak trafiła do tej profesji , wiec o wiele ostrożniej ocenia. Wiele z nich zmuszono do takiego życia. Hiltruda została sprzedana przez swego ojca w wieku 13lat. Fita była służącą domu bogatego rzemieślnika. Oczywiście pan domu uznał ,że obowiązkiem Fity jest uległość . Gospodyni udawała, że nic nie widzi do momentu, gdy dziewczyna zaszła w ciążę. Wtedy ja oskarżyła. Sąd skazał Fitę na wygnanie .Napiętnował. A postępowanie pani Matyldy ? żony rycerza Dietmara , bogatej damy. Szuka kokoty dla męża. Wybiera sama. Jest w ciąży i nie chce , by jakaś służąca ją zastąpiła w łożu męża. Woli nierządnicę, której zapłaci, a ta w odpowiednim momencie zniknie. Oczywiście pogardza nimi , ale są użyteczne.
Maria od 5 lat jest nierządnicą, staje się dość cyniczna , nie ufa żadnemu mężczyźnie , przyjaźnią obdarza tylko Hiltrudę. Jest bardzo piękna , ma obycie , pewne wykształcenie , wiec bogaci i ustosunkowani mężczyźni chętnie się z nią zadają. A ona gromadzi pieniądze i znajomości. Zemsta jest coraz bliżej. Po 5 latach wraca do swego rodzinnego miasta , choć wie na co się naraża. Jednak do Konstancji ściąga teraz tłum ludzi. Jest rok 1415 , czas soboru. Przybylo tysiące ludzi, aż kokot zabrakło, które zresztą są oburzone postępowaniem służących i mieszczek. One też się sprzedają, czasem z przyzwoleniem męża lub ojca, ale nikt ich nie potępi. Nadal są uważane za porządne i godne szacunku niewiasty.
Maria jest gotowa. Czy się zemści? To pierwszy tom o Marii, a autorzy uraczyli nas trylogią.
To, co czytałam o życiu nierządnic , można w różne okresy historyczne wpisać i różnić się zbyt wiele nie będzie . A czasy współczesne? Czy wszystkie prostytutki dokonały wolnego wyboru? Zniknęła z naszego społeczeństwa hipokryzją? Nie, nie musi to być wiek XV i Konstancja. To tylko historia jednej dziewczyny , jednak takich opowieści może być wiele. Myślę,że po książkę warto siegnąć.Stosunki społeczne, obyczajowe  , a i polityczne odmalowano z dużą dbałością.
poniedziałek, 04 sierpnia 2008, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/08/04 14:21:25
Zachęcająca recenzja. Książka zapowiada się ciekawie. Czy kolejne części trylogii zostały już wydane?
-
szamanka30
2008/08/04 17:01:26
Tom II - Kasztelanka- już jest w księgarniach, nie widziałam jeszcze tomu ostatniego.Czyta się szybko, warto trochę czasu na lekturę przeznaczyć.
-
be.el
2008/08/05 07:04:59
Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją- lubię książki z historia w tle. Epoka też moja ulubiona. Nie wiem, gdzie tkwi tajemnica, ale nasi pisarze jakoś stronią od wyzwania- osadzić ciekawą akcję w ciekawej epoce historycznej. Tymczasem na Zachodzie i w Stanach roi się od takich książek- i dobrze, bo ja takie coś lubię.
-
2008/08/05 08:43:49
ja również czuję się skuszona:)
-
abiela
2008/08/05 09:37:20
Brzmi szalenie ciekawie!
-
szamanka30
2008/08/05 11:10:00
be.el ja równeiż bardzo lubie powieści historyczne. Z tego, czego się dowiedziałam II tom o Marii to czas wojen husyckich. Podzielam Twoje zdanie, nasi pisarze bardzo niechętnie siegają do rodzimej historii, choć trochę ksiązek takich książek przeczytałam; niestety dawno temu.

Foxina - jesli masz możliwość ,wypożycz z biblioteki i poświeć troche czasu. Może się spodoba? trochę sie obawiam ,żeby autorzy nie obdarzyli bohaterki zbytnia iloscią przygód w następnych tomach.

abiela- może kiedyś do niej sięgniesz i mam nadzieje,że się nie rozczarujesz.
-
2008/08/05 16:27:09
Trylogia husycka Sapkowskiego przecież dzieje się na tle wojen husyckich (jak już nazwa wskazuje ;) ). Wiem, że tematyka inna, ale jakoś jeszcze bardziej mnie to przekonuje do tych książek. Chyba rzeczywiście czas przejść się do biblioteki :)
-
szamanka30
2008/08/06 21:04:07
Czytałam Sapkowskiego.Poświęciłam sie ze wzgledu na okres historyczny , bo nie lubię fantasy.Bardzo ciekawie odmalowal czas wojen husyckich. Moze i w "Kasztelance" tak będzie.