Blog > Komentarze do wpisu
A mon seul desir

 

 

Siódmy jednorożec- K.Jones 

 Wyd.Albatros, seria Π, tyt.org. The seventh unicorn, tł.  A.Nowakowska, str.374, Warszawa 2007

 
Powieść , w której za kanwę historii pisarka wzięła powstanie cyklu tapiserii „Dama z jednorożcem”. Cykl zamówiony został przez Jeana La Viste , bardzo bogatego kupca, ale z wielkimi ambicjami wejścia do stanu szlacheckiego, szczególnie iż ożeniony był z szlachcianką. Wiadomo, że powstał cykl 6 pięknych tapiserii, które można podziwiać w Musee National du Moyen Age w Cluny. Oczywiście wówczas tego typu twórcy nie podpisywali dzieł, wiec nie wiadomo, kto wykonał rysunki, kartony , a w końcu tapiserie. Dzięki temu pisarze mogą tworzyć różne historie. Jedna z nich została zawarta w powieści T. Chevalier „Dama z jednorożcem”.
K. Jones inaczej potraktowała temat. Przede wszystkim wiek XV jest marginalnym, wydarzenia główne dotyczą współczesnych nam bohaterów –Alex i Jake`a , oczywiście słynne tapiserie są tutaj obecne. A ów siódmy jednorożec odegra niebagatelna rolę.
Prolog i epilog tworzą klamrę spinającą losy Adele La Viste i brukselskiego tkacza. To maleńkie fragmenty ich życia , ale dla nich najważniejsze. Adele w bardzo trudnym momencie wspomina ich pierwsze spotkanie , widomość o zmówieniu ojca . Zainteresowanie obcego jej rysunkami .Historię fascynacji i wielkiej miłości.
W kilka wieków później Alex , kustosz Muzeum Cluny , dostaje z starego klasztoru list, by obejrzała zbiory i ewentualnie coś zakupiła. Klasztor, decyzją arcybiskupa, ma zostać zlikwidowany. Alex nie ma nadziei na jakieś cenne znalezisko , ale szperając wśród książek natyka się na dziwny wiersz :
Poznała go w ogrodzie
Przypadkowe spotkanie
Ale było niczym zrządzenie losu….
…wśród zapachów
…”
Znajduję też modlitewnik , w którym miedzy dwoma sklejonymi kartami, znajdują się rysunki .”Co to za rysunki?(…) skąd te różne warianty i szkice do tapiserii „A mon seul desir?” (…) A czym jest rysunek po drugiej stronie? Czyżby szkicem do jeszcze jednej tapiserii? Niezrelizowanym projektem? A może ta tapiseria istniała? Może zaginęła lub została zniszczona? A może wciąż czeka, by ja odnaleziono?” Rysunki cyklu „Dama z jednorożcem”! kto był ich autorem? No i rysunków jest 7 . Czy to możliwe, by jedna tapiseria nie została odnaleziona? Alex jest podniecona taką możliwością, no i świadomością, iż ona by była odkrywcą. Wie, że w starym klasztorze może znaleźć odpowiedzi.
Pisarka wplata w życie pani kustosz nie tylko tajemniczą tapiserię oraz Adele , ale i dawną miłość. Jake i Alex znali się w czasie studiów, kochali, ale dla dziewczyny on był zbyt niedojrzały do stałego związku. Gdy poznała starszego od siebie Francuza , Thrierry`go Pellier , wyszła za niego. Jake wrócił do USA , został wykładowcą .Tęskni jednak za Paryżem , Alex i malowaniem . W końcu rzuca posadę , postanawia zrealizować marzenia. Wraca do Paryża , by malować, by odnieść sukces . Gdzieś na dnie serca kołacze się iskierka nadziei związana z Alex. Minęło 14 lat . On stał się inny w swoim mniemaniu ,a Alex owdowiała. Odwiedza ja w muzeum , wysłuchuje opowieści o tapiseriach , podziwia jej erudycję, znajomość tematu. Gdy się spotkają , połączy ich poszukiwanie siódmej tapiserii , wyjaśnienie tajemnicy Adele. Alex mu ufa ,a potrzebuje pomocy w klasztornych poszukiwaniach .Prócz tego Jake zaczyna malować. Nie jest to tak proste , jak sobie wyobrażał. Co innego wykładać, poprawiać innych , a co innego samemu tworzyć. Przekładać swoje wizje na język koloru i kształtu. Cechuje go upór, chęć samorealizacji. Chodzi na zajęcia , poznaje Juliannę i nieco małomównego, trochę tajemniczego starszego mężczyznę , pana Jadot. Pragnienie malowania nie przekłada się niestety na jakość .Nie jest z siebie zadowolony. Poza tym myśli zaprząta mu Alex, jej córeczka Soleil oraz tajemnicza tapiseria. Alex nie musi jej az tak bardzo poszukiwać, raczej angażuje się w pomoc siostrom z klasztoru św. Blandyny. Jake wielokrotnie oglądający cykl „Dama z jednorożcem „ oraz kopiujący rysunki z modlitewnika , zaczyna się fascynować tajemniczymi zwierzętami , ich średniowieczną symboliką. Jednorożec stanie motywem jego obrazów, jego natchnieniem. „Narysował młodą kobietę z małym jednorożcem na kolanach , tak jak na pierwszym obrazie, ale tym razem źródłem inspiracji był dla niego Rafael”.
Jake  czerpie inspiracje z parc wielkich mistrzów, ale  filtruje ich dzieła przez swoje widzenie świata , swoja wrażliwośc. To już jego obrazy. Jego swiat zamknięty w ramach obarzu , zaklęty w czasie.
Jake jest pewien miłości do Alex. Nie wie, co ona czuje. Nie jest im łatwo. Współpracuje się im dobrze, ale związek wymaga zupełnie czego innego. Czy Alex nauczy się ufać mężczyźnie i wierzyć w niego? Jake musi zrozumieć, że w związku dwojga ludzi „my” stoi zawsze ponad „ja”.
Powieść czyta się dobrze . Najbardziej podobały mi się fragmenty związane z tapiseriami , sposobem wytwarzania tkanin , zawiła symbolika roślin , zwierząt i przedmiotów. Cały cykl „Pięciu zmysłów’ i zamykająca „ Na moje jedyne pragnienie” to niezwykle ciekawe studium średniowiecznej mody ,życia , sposobu myślenia. Współczesność koncentruje się jakby na dorastaniu do życia Alex i Jake`a. Kobieta wydaje się być silna , niezależna, ale w jej życiu czegoś brak. Mężczyzna jest niepewny , zaczyna nowy etap życia. Wbrew pozorom nie ma aż tak wielkich różnic miedzy dwiema parami . Łączy ich miłość, wspólna praca , zainteresowania. Adele na bardzo krótko zaznała szczęścia , wyrwała cząstkę dla siebie. Rozdzielono ją z ukochanym z powodu statusu społecznego .Pięć wieków temu nie mieli szans na wspólne życie. W innej sytuacji jest Alex i Jake . Ich rozdzieliło różne podejście do związku, inny stopień dojrzałości , oczekiwania wobec partnera. Muszą zrozumieć, co jest dla nich ważne , odrzucic, co dzieli, zostawić jak spoiwo to, co łączy. Oni maja szansę.
To poszukiwanie – to nie tylko szukanie tapiserii, to również szukanie prawdy o sobie.

        
   sobota, 03 stycznia 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/01/04 20:31:50
ciekawe...nie wiedziałam, że powstała jeszcze jedna książka na temat tych tapiserii...Oglądałam je nawiasem mówiąc w muzeum w zeszłym roku, są niewiarygodnie cudowne.
Ale do rzeczy, jeśli chcesz przeczytać, polecam "Damę z jednorożcem" Tracy Chevalier.
-
szamanka30
2009/01/04 20:59:22
chiaro, mogę tylko pogratulować mozliwości ich ogladania , no i pozazdrośćić. Książkę T.Chevalier juz czytałam , dlatego byłam tak ciekawa tej; tutaj góruje jednak wspołczesność , choc nie załuję,że ją przeczytałam ;