Blog > Komentarze do wpisu
Arabski poradnik miłości

Wyd. Literackie MUZA SA, tyt.org. Ar-Raud al -atir fi nuzhat al chatir , tł. I.Lisowicz , str. 206, Warszawa 2009

 

Książkę, której słów kilka chcę napisać, otrzymałam w prezencie….Cóż, o tego typie literatury nie pisze się łatwo, przynajmniej mnie. Dzieło wywodzi się z XIII wieku i tematycznie plasuje się obok Kamasutry czy „Sztuki kochania” Owidiusza. We wstępie autor opisuje przyczyny, dla których książka powstała. Nafzawi wcześniej napisał rozprawę „Pochodnia światła” , a gdy wezyr się o tym dowiedział , wezwał go i nakazał poszerzenie tematu „opisując sposoby i medykamenty, o jakich nie rzekłeś ni słowa , i dodał wszelkiego rodzaju fakty ich dotyczące, nie pominąwszy niczego” . Słowa wezyra były rozkazem , więc Szajch bez zwłoki wziął się do pracy „błagając Boga o wspomożenie…”. W ten sposób powstał erotyczny poradnik z dołączonymi radami medycznymi np. w sprawie niepłodności lub czasowej męskiej niedyspozycji. „Ogród rozkoszy” – nazwa nader poetycka –w 21 rozdziałach zawiera różnorodne wskazówki przestrogi czy nauki. Sadzę, ze warto przeczytać posłowie autorstwa Janusza Daneckiego o arabskiej erotologii, z którego czytelnik wiele dowie się o arabskiej kulturze miłosnej i erotycznej . W czasach Beduinów , synów pustyni, gdy jeszcze nie było islamu, zasadniczy i mocno przestrzegany podział ról spowodowany był warunkami życia. Mężczyźni walczyli, ginęli, często byli poza domem . Mieli swój świat. Kobiety wychowywały dzieci , dbały o dom – to też inny świat. Stykały sie te światy  tylko w sytuacjach intymnych. Podział ról był nieunikniony. Podobnie jak wielożeństwo . Jeśli mąż ginął, kobieta była poślubiana prze kogoś z rodziny, inaczej by nie przeżyła. Islam przyniósł duże zmiany. Prawo określiło pozycje kobiety i mężczyzny . Bardzo widoczne jest skupienie się na prawach mężczyzn , kobieta jest tą istotą gorszą. Religia muzułmańska przyrzeka swym synom piękne hurysy w raju . O kobietach jakoś nic się nie mówi. To mężczyźni mają mieć zapewnione przyjemności. W islamie zachęca się do częstych rozkoszy cielesnych, a majac prawo do 4 żon, mężcyzna owe przyjemności mnożył. 

Nafzawi uważa , iż partnerzy powinni dbać o wzajemne spełnienie i zaspokojenie. Preferuje mężczyzn, co oczywiste, ale zdaje sobie sprawę, że pełniejsze i głębsze spełnienie seksualne jest wtedy , gdy kobieta nie jest tylko biernym uczestnikiem miłosnego aktu. Książkę swą zaczyna tak „Chwalmy Boga , który uczynił przyrodzone części ciała kobiety źródłem największej rozkoszy mężczyzny i przysposobił przyrodzone części ciała mężczyzny ku jak najwyższemu ukontentowaniu kobiety. (…) Stąd bierze się potrzeba wspólnego działania.”

Interesujący jest sposób ukazania kobiety. Jaką rolę miała w islamie? Co mogła przeciwstawić mężczyźnie , od którego zależało jej życie , pomyślność, status społeczny? Miała urodę, a jeśli szła w parze z inteligencją , mogła oczarować, opętać swego pana , męża. W zaciszu alkowy biegła w sztuce ars amandi potrafiła zdobyć na długo uwagę i przywiązanie. Dbałość o ciało, wszelkie olejki , pachnidła, ubiór służyło jednemu – wzbudzeniu żądzy i seksualnemu przywiązaniu , by stęskniony wracał do tej, a nie innej kobiety. Jej pozycja była wtedy zupełnie inna.Miała władzę, przewagę nad innymi kobietami. Mogła czuć się bezpieczna.

Oczywiście prócz wszelkich nazw – kilkunastu – męskiego i żeńskiego przyrodzenia – czasem bardzo poetyckich lub intrygujących oraz rad w kwestii pozycji seksualnych , Nafzawi nie żałuje czytelnikowi różnych przypowieści . Pikantnych. Co ciekawe istotą dominującą jest w nich kobieta. Pozornie uległa, zdobywa to, czego pragnie. Autor kończy każdą taką historię słowami „ Opowieść ta naucza, jak bardzo podstępne i do czego zdolne są kobiety” , a pewien wezyr przekonał się , co oznacza przysłanie przez ulubioną małżonkę nasion konopii.
 
  
wtorek, 31 marca 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Monie_pl, *.hsd1.wa.comcast.net
2009/04/09 08:33:12
W Islamie jest cos takiego jak 10 czesci porzadania, z ktorych kobieta posiada az 9 i z tego powodu musi byc trzymana pod kontrola, bo jest to sila tak wielka, ze kobieta moze dokonac wielkich rzeczy. Mysle, ze moze cie zainteresowac ksiazki Geraldine Brooks "Nine parts of desire" o kobietach w Islamie, ale bez nacisku na ich ubezwlasnowolnienie, bo w zaleznosci od kraju sytuacja jest bardzo rozna.
Ciekawa recenzja!
-
szamanka30
2009/04/10 11:54:39
Dziękuję monie. Interesujące , co piszesz o 10 częściach pożądania. Boją się siły kobiet.... wiec kontrolują.Dla mnie ciekawa jest też rozbieżność miedzy prawem Koranu a interpretacja tegoż przez kapłanów, np. za cudzołostwo w księdze przwidziano 100 batów , a kapłani wymagają ukamieniowania- kobiety oczywiscie.(to z posłowia) Dzięki za namiary na książkę, ale jesli nie ma polskiego tłumaczenia to źle, bo mnie z angielskim nie po drodze.