Blog > Komentarze do wpisu
O kontroli umysłu

Wyd. Dolnośląskie, str.235, Wrocław 2007

Magnetyzer  -K.T.Lewandowski

 

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, uznałam jednak ,że krótka notka jej się należy. Kryminał Lewandowskiego jest otwierającym serię o komisarzu Drwęckim. Nie czytałam chronologicznie- choć w tym przypadku tak by należało- za mną już lektura „Bogini z labradoru”, czyli część druga.
O komisarzu Drwęckim niewiele wiadomo. Jest młody , ale już z pewnym bagażem doświadczeń. W przeszłości brał udział w walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej. Potem studia i świetlana przyszłość pracownika naukowego. Nie wiadomo , czemu zrezygnował z tej możliwości i wstąpił do policji. Już odniósł duży sukces , co niekoniecznie przysporzyło mu przyjaciół. Ponadto jest zakochany w młodziutkiej Marysi. Na razie jednak nie ma odwagi ujawniać przed panną swych uczuć. Przyjaźni się również z 80-letnimHiacyntusem Fedorczykiem , styczniowym powstańcem.
Na Drwęckiego czeka już nowa zagadka kryminalna. W stolicy dzieją się rzeczy niezwykłe. Młode dziewczyny odbierają sobie życie . Nikt nie zna przyczyn. Komisarzowi nie daje spokoju widok ich całkowicie spokojnych twarzy. Męczy go to, ale nie zbliża w żaden sposób do powodów samobójstw. Nie może znaleźć punktu zaczepienia. Czuje tylko, że nie są to zwykłe samobójstwa, iż za nimi stoi ktoś , kto uważa ,że może kierować ludzkim życiem i śmiercią. I właściwie gdyby nie Hiacyntus , może Drwęcki nie rozwiązałby tej zagadki. Stary wiarus opowiada historię swej rodziny , a konkretnie Jana Fedorczyka. Młodzian ów bił się pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Pijani szczęściem zwycięstwa , utworzeniem Księstwa Warszawskiego , zołnierze  pragną nie tylko się zabawić , ale i rozkochać w sobie szlacheckie panny. Jan jest nieśmiały, ale z pomocą przychodzi mu Rosjanin , magnetyzer Razguninow. Potrafi panować nad umysłami innych , zmuszać , by czynili to, czego on pragnie. Historia Jana jest inspiracją dla komisarza. Zaczyna podejrzewać, że ktoś korzysta z notatek lub pamiętnika Rosjanina . Tylko jak go znaleźć? Będzie to wymagało nie tylko umiejętności , ale i znajomości Drwęckiego.
Interesująca jest zastosowana przez autora narracja , bowiem wydarzenia współczesne i początku wieku XIX rozgrywają się równolegle. Osobą łączącą te światy jest Hiacyntus Fedorczyk.
Lewandowski nie poskąpił kreacji międzywojennej Warszawy. Tej, która już nie istnieje .Wraz z bohaterami wędrujemy przez Żoliborz , Wolę czy Muranów. Z komisarzem wejdziemy do pałacu arcybiskupiego, zajrzymy do słynnej Ziemiańskiej , a nawet podejrzymy bal na Gnojnej. By nas już całkiem uszczęśliwić pisarz na drodze komisarza stawia znane osobistości stolicy. A to przeszkodzimy Komendantowi zjeść z córkami spokojnie lody, posłuchamy Tuwima czy Fi8szera , wypijemy z Wieniawą – Długoszowskim , a nawet możemy pobiegać z Kusocińskim. Tak na zasadzie – dla każdego coś dobrego. Został jeszcze półświatek , zresztą dobrze przedstawiony. Nie może się obyć bez sławnego Taty Tasiemki , władcy Kercelaka. No i czytelnik może się dowiedzieć, czym była dintojra i w jaki sposób rozstrzygała swoje porachunki.
Jak dla mnie nieco zbyt wiele miejsc i osób , bo nie zawsze mają uzasadnienie w działaniach Drwęckiego.

Mnie najbardziej podobała się historia z czasów Księstwa. Jest to jednak sprawnie napisany kryminał retro i warto mu trochę czasu poświęcić.

niedziela, 30 sierpnia 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: