Blog > Komentarze do wpisu
Wieczne Miasto Augiasa

Wyd.Literackie MUZA SA, tyt.org.I segreti di Roma, tł. Krystyna i Eugeniusz Kabatcowie, str. 494, Warszawa 2008

Sekrety Rzymu - C.Augias

Rzym - miasto świetne, potężne i bogate. To pierwsze skojarzenie. Zawsze najpierw je odniosę do stolicy starożytnego świata. Miasta, które w swym centrum zdumiewało potęgą i pięknem świątyń , pałaców, domów patrycjuszy, szokowało nędzą na obrzeżach , w dzielnicach biedoty, ale tam mało kto docierał. Jakże łatwo wyobrazić sobie senatorów , udających się na obrady, tłumy witające zwycięskie legiony , tryumf wodza, Koloseum z walkami gladiatorów, cezara na wyścigach czy wystawnych ucztach.
To stąd władcy decydowali o losach świata, tutaj przybywali posłowie, książęta, królowie, by ugiąć się przed potęgą imperium. A przecież nie tylko czas świetności ma to miasto za sobą, ale też złe chwile- napadów, plądrowania. Jednak znów stanie się najważniejszym miejscem Europy- dzięki Kościołowi. Przez kilka wieków ponownie ważyć się w nim będą losy ludzi i narodów.
Ma za sobą 27 wieków i ciągle istnieje w lepszej lub gorszej kondycji, ale zapomnieć o nim nie można. Nadal oszałamia i elektryzuje. Jest tak nasiąknięte historią wszystkich epok, że nie można przejść wobec niego obojętnie .

Augias kocha swe miasto – choć pochowany chce być w Paryżu- i chętnie każdego zainteresowanego zabierze na niezwykłe zwiedzanie .Historia miasta to przecież nie tylko budynki, ale i ludzie, ich działania, które tworzą określoną całość. Opowieści, które przeczytałam, wciągają, nie pozwalają odłożyć lektury, póki nie skończy się dana gawęda. C. Augias postarał się, by jego powieść obfitowała w wiele interesujących zdarzeń , opowiadanych z wielką swadą. Można przymknąć oczy i zacząć podróż w wyobraźni. Oto Juliusz Cezar ze swymi ambicjami , planami zdobycia władzy . I obrońcy republiki, zawiązujący tajne sprzysiężenie. Przepowiednia dla Cezara ”Strzeż się id marcowych”. I ów dzień, schody senatu i 23 ciosy sztyletów. A jednak idea władzy Cezara przetrwała.
Piękna Lukrecja Borgia, którą jedni przedstawiają jako inicjatorkę tragicznych zdarzeń, inni- uległą wykonawczynię poleceń ojca i brata. Dzięki poświeconemu jej osobie rozdziałowi można przyjrzeć się też lepiej obu panom , Aleksandrowi i Cezarowi .
Nie może zabraknąć w Wiecznym Mieście Michała Anioła – genialnego i nieszczęśliwego, uwikłanego w realizację poleceń papieża Juliusza II, tutaj bardziej skoncentrowanego na rzeźbieniu Mojżesza. I inny Michał Anioł –Caravaggio .Posępny , pochmurny , agresywny , znany z różnych bójek. Malujący niepokojące obrazy, często odrzucane przez zamawiających. Ostatnie lata życia spędza na wygnaniu , na Malcie , a jego śmierć – akurat wraca do Rzymu- do dziś jest tajemnicą. Z osobą Caravaggia kojarzy Augias most św. Anioła , najsłynniejsze miejsce egzekucji , gdzie w pewnym okresie nawet mieszkańcy skarżyli się na nadmiar trupów przed okami. A na nim stracono jedną z najbardziej znanych postaci –Beatrice Cenci z matką i bratem. I jej historia została opowiedziana.
Mnie najbardziej wzrusza i porusza postać Giordano Bruna. 8 lat walki z machiną kościelną , nastawioną na unicestwienie go. Sam , bez żadnych znajomości , poparcia, odpiera kolejne oskarżenia, przekonany, że logika i prawda go uratują. Nie. On śmiał myśleć dalej i głębiej niż dotychczasowi badacze. Musi zapłacić najwyższą cenę. Gdy słyszy wyrok , mówi:” Pewnie z większym lękiem ogłaszacie ten wyrok przeciw mnie, niż ja go wysłuchuję”. Stos na Campo de`Fiori kończy jego walkę. Do dziś kościół nie oddał sprawiedliwości temu człowiekowi. Najbardziej mnie zniesmaczyło i oburzyło, iż przewodniczący trybunału , kardynał Bellarmino został wyniesiony na ołtarze i to w XX wieku ! Ponadto rozpowszechniano jego kult szczególnie wśród katechetów.
Tu Galileusz wycofał się ze swych poglądów -„zamienia honor na życie”. Musiało to być trudne dla człowieka , który widział pierścienie Saturna, Wenus, Drogę Mleczną , cały ogrom wszechświata.

To Rzym papieży ze słynną ulicą dei Santo Quarto , gdzie , jak głosi legenda , w IX wieku Jan VIII powił dziecię. Czy to prawda, iż kobieta była papieżem , nikt nie wie. Od tamtej pory jednakże po obiorze na konklawe papieża, najpierw specjalny kleryk bada płeć kandydata , by z ulgą ogłosić, iż jest to mężczyzna.
To również Rzym zrywów wolnościowych , dążeń do zjednoczenia państwa z roku 1849. To również walka Garibaldiego.
Chyba większości czas II wojny kojarzy się przede wszystkim z faszyzmem i Mussolinim , a pisarz zaprzecza temu, podając chyba mało znane fakty W czasie wojny Rzym był okupowany przez hitlerowców , którzy postanowili ukarać rzymian za stawiany opór i walkę partyzancką( niezmiernie ciekawy rozdział „IST AM 23.31944GESTORBEN”). Miasto, które pojawi w latach 50-60 w wielu filmach m.in. Felliniego czy Roseliniego, do którego przybywać będą gwiazdy Hollywood.
Są w Rzymie budowle , które zna każdy, ale autor poświęca wiele miejsca tym mniej znanym, często niezauważanym. Ot , zwykła brama. A ma za sobą wiele wieków istnienia. To brama san Sebastiano przy via Apia. „Mógłbym poświęcić cały rozdział albo i książkę opowieściom dawnym i współczesnym o tej mitycznej drodze”. Nie zabraknie historii o Awentynie , Lateranie czy termach Karakalli.
Miasto, gdzie spotyka się przeszłość z teraźniejszością. „Ta współobecność jest urokiem Rzymu, jaki musi udźwignąć. Osaczony przeszłością, nigdy nie był i nie będzie w stanie wyzwolić się spod władzy swoich duchów.
Pisarz ma dar opowiadania o ludziach i czasach tak, jak byśmy ich znali, a ich historie zdarzyły się wczoraj. To fascynujące mieć wrażenie, że jesteśmy niemal uczestnikami lub świadkami zdarzeń
Książkę czyta się doskonale, co jest zasługa świetnego stylu autora , jak i wielkiej erudycji, za co wyrażam swój ogromny podziw. Jednak nie można jej zabrać na wycieczkę do Rzymu i dopiero tam czytać. Należy zapoznać się z nią spokojnie w domu lub po powrocie , by sobie utrwalić wiadomości o miejscach i ludziach. Książka Augiasa ma też tę zaletę ,że zaczynamy marzyć o takiej podróży , a potem szybko zamieniamy w czyn.
Warto poznać ten bardzo niezwykły i nietypowy przewodnik, choć sam autor tak o nim nie mówi. Uważa, iż „stanowi raczej zbiór wydarzeń związanych to z jakąś ulica, to pałacem lub jakimś pomnikiem, czasem życiorysem autora…” I dlatego podtytuł „opowiesci, miejsca i ludzie pewnej stolicy” jest ze wszech miar adekwatny.

wtorek, 22 września 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: