Blog > Komentarze do wpisu
Ziemskie bogactwo

Wyd. MUZA SA, tyt.org. The good earth(tom I trylogii The house of earth), tł. J.Polak, str. 320, Warszawa  2006

Łaskawa ziemia -P.Buck

Kolejna świetna powieść. Naprawdę lubię pisarstwo P. Buck i cieszę się, że Wydawnictwo Muza zaczęło jakiś czas temu wznawiać jej powieści. Kogo interesują  Chiny , przeczyta ją z przyjemnością.

Wang Linga czytelnik poznaje w wyjątkowym dla niego dniu , jakim jest ślub. Bohater jest prostym chłopem , uprawiającym w pocie czoła swój kawałek ziemi , opiekującym się starym ojcem. Nie zna przyszłej żony .Została mu przyrzeczona rok wcześniej niewolnica w wielkiego domu Hwanga, miejscowego bogacza. Wang czuje jednak radość jako mężczyzna i syn. Żona zajmie się ojcem , on przestanie spać samotnie i zajmować się domem Wierzy, że jego życie się odmieni .O-lan jest spokojną, milczącą kobietą. Wniesie wiele dobrego do życia Wanga. Ich wspólne życie jest spokojne , bez wielkich porywów namiętności , ale daje zadowolenie , poczucie wartości. Na świat przychodzą dzieci. O-lan od samego początku pracuje w polu u boku męża, choć nie było to raczej przyjęte. Powodzi im się coraz lepiej. Mężczyzna nieśmiało zaczyna marzyć o kupnie ziemi. To dla niego wielka chwila ,ważka decyzja. Aż strach go ogarnia przed tym krokiem ,a drugiej strony czuje ogromną dumę ,że dzięki swej pracy może pozwolić sobie na kawałek ziemi Hwangów. Jak to jednak często bywa ,po latach dobrych przychodzą te chude. Nieurodzaj doprowadza na skraj rozpaczy wielu. Wang nie widzi innej rady – trzeba pojechać do miasta w poszukiwaniu pracy. Zmienne koleje losu Wanga i jego rodziny pozwalają czytelnikowi spojrzeć na miasto. Tak , jest tam mnóstwo jedzenia , pieniędzy, jest dostatek. Jednak tylko dla nielicznych . Chłopi ,podobni Wangowi, mieszkają na obrzeżach , ciężko pracują , by zarobić na nędzny posiłek .Udaje im się też zdobyć resztki , wyrzucane przez bogaczy. Muszą to robić w tajemnicy, bo strażnicy nie dopuszczają , by coś brali. Taki paradoks – lepiej, by się zepsuło niż mieli wziąć biedni. Najtrudniej utrzymać dzieci. Niejednokrotnie ojcowie podejmowali decyzje o sprzedaży córek , niewolnic –tak je nazywano. Dziewczynki nie znaczyły nic dla mężczyzn. Tym bardziej wzrusza postawa Wanga . Miał niedorozwiniętą córkę, ale kochał ją zbyt mocno , by zdecydować się na taki krok. Dziewczynka w niczym nie mogła pomóc, ale jej niewinny uśmiech rozbrajał ojca, osładzał biedę . Zawsze otaczał ją czułą opieką.

Po kliku latach mógł wrócić do swej ziemi. Wang nadal skupował ziemię. Stał się bogaty. Nie musiał już wychodzić pole . Miał dzierżawców, swych dawnych sąsiadów, których zrujnowały lata biedy. Awansował w hierarchii społecznej do tego stopnia ,ze mógł kupić dom w mieście .I dom dawnych bogaczy Hwangów. Swego rodzaju symbolika. Jego synowie nie znali już pracy na roli. Wstydzili się, że ojciec tęskni do niej, zagląda do starej chaty, chodzi po polach, rozmawia z dzierżawcami. Oni uczęszczali do szkół, dobrze się ubierali, zadawali z synami miejskich bogaczy, urzędników. Wang dbał o nich , dostawali wszystko, co najlepsze. Sam mężczyzna też zaczął cieszyć się życiem. Odwiedza herbaciarnię, dom uciech . Decyduję się na związek z dziewczyną z owego domu. Po raz pierwszy w życiu robi coś tylko dla siebie, dla przyjemności. Porywa go namiętność , daje ponieść się uczuciu. Nigdy tego nie doświadczył. To jego słabość, ale tez olbrzymia radość. Nie potrafi oprzeć się Lotosowi. Bierze sobie konkubinę. Żyje dostatnio. Ludzie go szanują , liczą się z jego zdaniem. Życie Wanga wydaje się spełnione. Dokonał więcej niż śmiał kiedykolwiek marzyć.
On doskonale wie, że to ziemia i praca na niej oraz miłość , jaką ją darzy, dała mu to bogactwo.

Dzięki tak niezwykłym kolejom losu Linga czytelnik może poznać wiele egzotycznych dla Europejczyków zwyczajów XIX-wiecznych Chin- stroje mężczyzn , ich długie warkocze, krępowanie stóp kobiet, by były jak pączek lotosu , niezwykłość herbaciarni, zawieranie małżeńskich kontraktów. Interesujący jest też styl życia ,ścisłe reguły rządzące w domu zamieszkałym przez dużą, kilkupokoleniową rodzinę- wewnętrzne dziedzińce , oddzielające rodziny ,żonę od konkubiny, równie ścisła hierarchia podczas uroczystości dotycząca kobiet, bo każda miała inny status, rangę wobec pozostałych. Bardzo interesujący jest tez obyczaj związany z narodzinami dzieci (poznany dzięki przywiązaniu O-lan do tradycji) . Czas zaślubin i czas śmierci również maja swoje zasady , których nikt nie odważy się złamać, bowiem tradycji należy przestrzegać, być jej wiernym , bo ona określa skąd się wywodzimy i co dziedziczymy.

P. Buck stworzyła świetną powieść , doskonale oddała tło obyczajowe , ludzką mentalność. Jej bohaterowie to ludzie z krwi i kości, mają wady i zalety , błądzą , popełniają błędy , poświęcają się , kochają i nienawidzą. Jest duma i pokora , wygrana i klęska , wybaczenie i zawziętość. Nadała im bardzo indywidualne rysy . Wchodzimy w ten świat z ciekawością i … nie chcemy go opuścić. Powieść wciąga niesamowicie , pochłania ten niezwykły świat. I czytamy, czytamy, by wiedzieć , co przytrafi się bohaterom, a kiedy pojawia się ostatnia strona z żalem zamyka się książkę.

" Ale myśląc o ziemi, nie martwił się , jaki przyniesie plon albo jakie ziarno trzeba w niej zasadzić.Myślał o niej samej, pochylał się, zbierał ziemię w dłonie i siedział z nią, trzymając garść na podołku.Czuł,że tętni życiem między jego palcami.Czuł radość,że może trzymać ją w dłoniach i ciągle o niej myślał."

czwartek, 05 listopada 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: