Blog > Komentarze do wpisu
Wędrówka Elizy

 

 

Wyd.Literackie MUZA SA, tyt. org. Hija de la fortuna, tł. M.Jordan, str.456, Warszawa2008

Córka fortuny - I.Allende

Powieść I. Allende otwiera trylogię, której środek został napisany na końcu. W sumie nie jest to tak istotne, liczy się końcowy efekt, a ten jest bardzo dobry. Powieści można czytać osobno , ale ja wolę pewną chronologię zdarzeń , dopełnienie losów bohaterów.
Bohaterką powieści jest Eliza Sommers , której od chwili narodzin pisane było niezwykle życie .Pewnego dnia znaleziono niemowlę na progu domu Sommersów w pudle po marsylskim mydle. Rodzeństwo przebywało wówczas w Valparaiso około 1,5 roku. Jeremy pracował dla Kompanii, a Rose ,młoda panna z przeszłością, prowadziła mu dom, bo na małżeństwo raczej szans nie miała. Drugi z braci był niespokojnym duchem , a jego domem było morze. Miss Rose postanowiła, że dziewczynka zostanie u nich . Bardzo o nią dbała , traktowała jak córkę , choć jej pozycja była niejasna. Uważała ,że Elizie należy się staranne wykształcenie. Koszmarem edukacji dziewczynki były lekcje gry na fortepianie. Skąd mogła wiedzieć, że kiedyś ta umiejętność bardzo jej się przyda?
Mała Eliza żyła w dwu światach . Jeden to świat młodej panny - edukacja, salon Rose , przyjęcia , wieczorki muzyczne, towarzystwo Valparaiso , drugi to kuchnia z opowieściami Indianki Frezji , magia przypraw , zapachów i jedzenia, co małą fascynowało. Szybko odkryła sekrety kuchni i wówczas mogła dać upust pasji gotowania. Eliza jednak szybko dorasta, zaczyna być świadoma swej kobiecości , ogarniają ją też jakieś nieokreślone tęsknoty. I pewnego dnia poznała Joaquina Andietę , pomocnika wuja. Zakochała się szybko, gwałtownie , bezwarunkowo. Nic jej nie interesowało. Istniała tylko miłość. Spotykali się po kryjomu . Zakochani dali się szybko ponieść namiętności , co miało swoje konsekwencje. Eliza snuła plany wspólnej przyszłości, ale chłopak był biedny i nie zyskałby akceptacji Rose.
A czas to był w świecie bardzo interesujący , bo zaczynała się gorączka złota w Kalifornii .Tysiące mężczyzn ruszyło na złotodajne pola. Każdy marzył o zdobyciu fortuny. Porzucali dotychczasowe zajęcia i pędzili za mirażem bogactwa. Informacja o tym szybko się rozprzestrzeniła .Chilijczycy też chcieli spróbować szczęścia. Joaquin wyjeżdża w pogoni za złotym piaskiem.
Eliza nie chce i nie może zostać w domu .Postanawia uciec i odszukać ukochanego. Przeraża ją daleka , samotna podróż, nieznane dokładnie miejsce pobytu Andiety, ale nie rezygnuje.
W porcie przetną się drogi Elizy i Chińczyka TaoChi`ena. Czytelnik poznaje historię Tao. Syn wiejskiego znachora, sprzedany na 10 lat w służbę kupca. Dopisało mu szczęście, bo potrafił pomóc rannemu , więc kupiec odsprzedał go sławnemu zhong
yi , lekarzowi medycyny konwencjonalnej i mistrzowi akupunktury. U niego zdobył wiedzę , wyrabiał sobie powoli opinię, miał swoich pacjentów. Był szczęśliwy, ale życie pokaże mu tę gorszą stronę. Doświadcza tragedii, smutku , załamania. Dzięki jego historii czytelnik może przyjrzeć się przez chwilę Chinom z czasów wojen opiumowych. Tao opuszcza ojczyznę , szuka swego miejsca. To on stanie się opiekunem Elizy w czasie rejsu, a potem w drodze do Kalifornii. Mają jednak inne pomysły na życie . Rozstają się, ale nie tracą kontaktu.
Siłą napędową Elizy jest odnalezienie ukochanego. Allende świetnie oddała czas wielkich nadziei tysięcy , ogrom rozczarowań i klęsk. To tragiczny obraz, szczególnie że niepowodzenia rodzą agresję, dochodzi do wielu aktów przemocy, powstają różne bandy. Garstka znajdzie złoto i zachowa życie . Gros kopaczy żyje na skraju nędzy. Wiele zarabiali kupcy i byli pewni swego dochodu . Dostarczali narzędzia czy żywność. Nie narzekali właściciele gospód , domów publicznych. Niektórzy dorabiali się niemałych fortun jak Paulina de Valle. To również czas budowy. Niemal jak grzyby po deszczu powstają nowe osady, szybko rozrastając się w miasta , a niektóre z nich staną się metropoliami np. San Francisco. Eliza widzi to wszystko w trakcie swej wędrówki , dla bezpieczeństwa przebrana za chłopca. By się utrzymać, ima się różnych prac, nawet gra na fortepianie w burdelu. Widzi tak wiele .Jej spojrzenie na świat , ludzi , ich motywy zmienia się, staje się coraz dojrzalsze. Ta młoda dziewczyna poznała ludzkie słabości i tęsknoty, podłość i dobro. Wędrówka jest jej nauką ludzkiego bytu. W końcu i ona osiądzie w mieście ,a drogi jej i Tao ponownie się zejdą. On doskonali swe umiejętności, poszerza wiedzę. Zajmuje go również los ‘splamionych gołąbek”. Eliza szuka Andiety. Musi zamknąć ten rozdział swego życia , by móc zacząć nowe.
W ciągu tych lat Eliza z młodej , impulsywnej , ale i śmiałej dziewczyny zmienia się w samodzielną ,przedsiębiorczą i mądrą kobietę. Jest odważna , ma w sobie wiele siły. Akceptuje zmiany , jakie wokół zachodzą, starając się dostrzec pozytywy. Potrafi sobie poradzić niemal w każdej sytuacji. Jest niezależna. Doskonale wie, że nigdy by tego nie miała w Valparaiso , gdzie kobiety jej klasy nie maja żadnych możliwości na samodzielność.
Allende ukazała w swej powieści mozaikę ludzkich losów. Czytelnik może przyjrzeć się stylowi życia w konserwatywnym Chile , musnąć mentalność ludzi Państwa Środka, wczuć się w pęd i chaos życiowych hazardzistów złotodajnych pól. Doskonale skonstruowana powieść, z pełnymi charakteru postaciami . Czyta się świetnie, a dobra lektura jest na wagę złota.

poniedziałek, 28 grudnia 2009, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
kaliope1
2009/12/29 11:43:46
Pamiętam to- zachwyciła mnie ta powieść:)
-
szamanka30
2009/12/29 20:41:04
To jedna z tych powieści , które zapadają w pamięć , mnie też zachwyciła :)