Blog > Komentarze do wpisu
Osadnicy z Catanu

Wyd. Sonia Draga, tyt.org.Die siedler von Catan, tł. J.Brudzewski, str. 772, wyd.II  Katowice 2009

 

Barwna, ekscytujaca powieść na kanwie znanej gry planszowej. Jej twórca, K.Teuber, pomyślał ,iż ksiażka o losach bohaterów byłaby niezmiernie interesująca. Czytałoby się ją świetnie. Tylko kto się tego podejmie ? Gdy przeczytał powieść R.Gable* , znanej pisarki , wiedział ,że tylko ona jest zdolna słowami wyczarować świat Catanu. Autorka w posłowiu zastrzega ,że opowieści nie umieszcza w konkretnym czasie , stąd brak odniesień do postaci czy zdarzeń historycznych. I chociaż nie używa slowa „wiking” jest to o nich opowieść.

Wybrzeża Elasundu nie są bezpieczne, ziemia z roku na rok daje mniej plonów, mieszkańcy pod koniec zimy przymierają głodem. Żyje się trudno,a widoków na zminę nie ma. W wiosce jest wielu ubogich , kilku średniozamożnych, jeden bogaty-Olaf. Nie jest lubiany, ma jednak duży dwór otoczony palisadą , wiele zapasów, często wypływał daleko, bywały w świecie. To jego słuchają, gdy trzeba podjąć decyzję. Osmund jest jego bratankiem , ale w wyniku rodzinnych sporów, stał się biedakiem. Jego mleczny brat Candamir radzi sobie calkiem dobrze w swoim dworze. Po śmierci ojca jest odpowiedzialny za wszystkich domowników , stał się też opiekunem młodszego brata Hacona. Wiele czasu spędza z Osmundem , snując plany zmian w społecznosci , w gospodarce. Candamir to trochę typ buntownika . Nie wszysko mu się podoba , chciałby zmian ,ale wie,że Olaf posiada zbyt wielkie wpływy. Ma dość otwarty umysł, by dostrzec nowe możliowści i korzyści z tego płynące. Chlubi się też posiadaniem niewolnika Saksona , mnicha , który wyruszył do wikingów z misją chrystianizacyjną.

Nadchodzi taki dzień , gdy na osadę napadaja Turończycy.Palą, morduja , garbią, porywaja kobiety, bo one były głównym celem. Osada staciła dziesiatą część wolnych mieszkańców oraz zapasy żywności. Zbliża się zima. Jak ją prztrwać? Tylko Olaf nie musi się martwić , jego dwór nie doznał uszczerbku. Ma jednak pewnien plan. Część mieszkańców chętnie poszukałaby nowych siedzib.I tutaj Olaf poddaje myśl opuszczenia Elasundu.Opowiada , jak niegdyś przypadkiem po sztormie, trafił na wyspę – marzenie. Jeśli odtworzą rejs , powinni dotrzeć do owej krainy. Pomysł był śmiały , wymagał przemyślenia , ale nie mieli w zasadzie wyboru. Mogli zginąć, jednak wiele rodzin zdecydoalo się na ten nieco desperacki krok. Przygotowuja statki, zapasy, zabieraja, co dla nich najważniejsze. Gdy zapada decyzja , dużo wiekszą rolę w społeczności zaczyna odgrywać stara Brygida , kapłanka. Budzi coraz większy respekt, liczy się jej zdanie , ona podejmuje wiele decyzji , bo przez nią przemawiają bogowie. Zawsze w towarzystwie swoich kruków robi wręcz niesamowite wrażenie.Przed wypłynięciem nie obejdzie się bez wróżby z run(bardzo interesujący opis). Podróż była dla nich pełna niewiadomych, niebezpieczeństw ,a nawet pasażera na gapę znajdują. To piękna Siglind , królowa Zimnych Wysp , która uciekła od męża. Wiele przeżyją, nadejdzie zniechęcenie, rozpacz, bo lądu nie widać .Brygida wysyła swoje kruki , Austin modli się do boga. Zrezygnowani, nie mogą w pierwszej chwili uwierzyć, iż jest ląd! Dotarli. Nowa ojczyzna okazała się przysłowiową krainą mlekiem i miodem płynącą. Powoli się zagospodarowują. Zmienił się nieco układ sił , bowiem teraz każdy miał dużo ziemi, nie musieli bać się głodu, już nie byli zależni tak bardzo od Olafa. I choć niektórzy, jak Cadamir , stracili wiele w czasie rejsu czy rozbicia staku na skałach , wiedzieli ,że ciężka praca pozwoli się utrzymać , a potem dopiero wzbogacić. Nie groziły im srogie zimy. Kilkakrotnie wybrali się na zwiedzanie wyspy a i to niecałej, szukając roślin, zwierząt czy rud metali . Było wszystko.

To był Catan. Wyspa , którą bóg Odyn stworzył z miłości do nieśmiertelniczki Tanuri. (Pisarka zmodyfikowaną wersję tego mitu. ) A oni ją odnaleźli , mieli wiec bogów po swojej stronie. Austin subtelnie przekonywał do swego Boga. Czasem Candamir był na niego zły , ale zadwał sobie sprawę , iż ten mnich stanowi swgo rodzaju przeciwwagę dla rosnącej potęgi Brygidy. Ponadto Austin umial leczyć , był zaradny. Udowadniał,że jest użyteczny.

Nowa ojczyzna nie oznaczała ,że wszystko, co przeszłe zostało zapomniane, problemy zniknęły. Miłośc, nienawiść, nieufność, zawiść, zazdrość, chcęć zemsty nosi się w sercu, myślach , więc ponieśli to na Catan. I na miejscu wszelkie dobre i złe uczucia są tak samo silne, tylko z czasem nabrzmiewają do rozstrzygnięcia, a wtedy różnie być może. Nie ominą ich konflikty, troski , ale też i radość. Zmieniają się oni , inaczej postępują , myślą, mają wielkie plany. Candamir bardzo pragnie zmiany praw. Marzy mu się stworzenie thingu , zakaz tzw. krwawej pomsty. Osmund zawierzy bogom , będzie dbał o ich wielkość , a w głębi duszy marzył o przywódzwtwie w osadzie.

Powieść R.Gable jest wielowątkowa z licznymi bohaterami o bardzo zróżnicowanych charkterach i dążeniach. Zawsze są ci, którym pisarz poświeca więcej uwagi – o nich już pisałam- oraz inni, niezbędni , może mniej widoczni. Warto wymienic małomównego , rozsądnego kowala Haralda,Astę, siostrę Candamira , Ingę – młodą ulubienicę Brygidy , którą upatrzyła sobie na kapłankę , Hacona , którego z bratem łaczą niezwykle skomplikowane i niełatwe stosunki , piękną Gundę , fryzyjską niewolnicę Candamira, która marzy o zostaniu żoną.

R.Gable wiernie odtworzyla społeczne i kulturowe tło. Zarówno w dziedzienie życia powszedniego jak i duchowego.Dotyczy to statków, domów, ubiorów czy broni , a także przedmiotów codziennego użytku. Wprowadza też czytelnika w świat wierzeń. Trudniej nieco odtworzyć strukturę społeczeństwa, bowiem materiały źródłowe są niezmiernie skąpe, ale o statusie kobiet nie omieszkała napisać. Trzeba jednak pamiętać,że jest to świat mężczyzn. Gable wiele miejsca poświeciła również tradycjom i obyczajom jak skladanie ofiar z ludzi , szukanie lądu przy pomocy kruków, karanie żmijową śmiercią czy wyrzucanie rodowego krzesła za burtę i śledzenie dokad zaprowadzi.

Świetna powieść, od której naprawdę trudno się oderwać.

----------------------------------------------------------

* Pisząc o R.Gable, polegam na zdaniu K.Teubera z przedmowy, bowiem w Polsce nie ukazała się inna książka tej pisarki. Jego oczarowała powieść historyczna"Das Lacheln der Fortuna".

piątek, 23 lipca 2010, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/07/26 13:47:29
Polecam serdecznie zajrzeć tu: dobraksiazka.net mają świetne ceny i bogatą ofertę:)
-
szamanka30
2010/07/27 15:37:58
Witam, dziękuję za namiary :) Co prawda mam swoje sprawdzone księgarnie internetowe, ale do polecanej zajrzę.Dobrych adresów nigdy za wiele :)