Blog > Komentarze do wpisu
Mroczny dom

 

Wyd. Aurum, tyt.org.Dark house, tł.A.Łaskarzewska, str.304, Warszawa 2009

Czytałam jakiś czas temu z zainteresowaniem kilka recenzji powieści T. Monsur , toteż gdy pojawiła się okazja poznania „Mrocznego domu” , chętnie skorzystałam. Nie wiem, czy moje wyobrażenie było inne , podobnie oczekiwania , ale nieco mnie ten kryminał rozczarował. Nie, nie jest zły. Czyta się go dobrze , szybko, bo wciąga, ale czegoś mi zabrakło. Należy przyjąć – jak po lekturze pomyślałam- inny sposób odbioru , wtedy czytelnik będzie bardziej zainteresowany przedstawioną historią. Monsur nie chodzi w dochodzeniu, kto zabił. To wiadomo od początku.

Jest późny wieczór w małym miasteczku Hoyt Lake w Minnesocie . W barze jest tylko młody barman Enda Clancy i intrygująca kobieta po 30-tce . On popatruje na Różową Damę , jak ja w myślach nazwał, ona zainteresowana jest nim, choć starannie to ukrywa. Do baru wpada agresywnie nastawiony mężczyzna , chcąc dokonać rabunku . Chłopak się waha , ale zachęcany czy wręcz ponaglany przez kobietę , strzela, to jednak z jej broni pada śmiertelny strzał. Teraz łączy ich tajemnica, bo żadne z nich nie pali się do wzywania policji. Serena sprząta w barze , on pozbywa się ciała i motoru. Od tego momentu zaczyna się ich nieco dziwna ucieczka . Czytelnik poznaje przeszłość obojga , choć każde i tak coś ukryło przed drugim. Clancy na polowaniu przypadkiem zabił ojca , ale policja nie jest tak końca przekonana o jego niewinności .Enda był skłócony z rodzicem , który nim gardził, bo zaprzepaścił szanse na zawodową grę w hokeja. Serene Ransom to wykładowca , profesor literatury angielskiej, można powiedzieć – kobieta sukcesu. To tylko jedna strona medalu , bo młodość Serene przypadła na życie w sekcie , której kapłanem był ojciec. Takie doświadczenia pozostają w człowieku , czynią spustoszenie emocjonalne , powodują niestabilność. Osobliwa z nich para, ale też nieprzewidywalna , o skłonnościach do szybkiego rozstrzygania spraw w sposób ostateczny. Na razie zaszywają się w domu Serene. Kobieta ma poważne obawy ,że zostanie zwolniona z pracy. Snuje plany.

Tymczasem Paris Murphy , piękna pani sierżant zdaje sobie sprawę, że Jacka i ją dopadł kryzys , inaczej postrzegają małżeństwo. Dla niej liczy się praca, jest jej oddana, nie dopuszcza myśli, że mogłaby wykonywać inny zawód. Jack również wiele czasu, pasji i energii poświęca swemu zawodowi. Jest lekarzem . Ona styka się przede wszystkim z umarłymi, podejrzanymi, zabójcami, on ratuje życie. I ciągle obawia się, że kiedyś na jego dyżur przywiozą postrzeloną żonę. Bardzo chce zmienić pracę , ale jeszcze bardziej pragnie, by towarzyszyła mu Paris. Trwają w impasie. W tym czasie na kolacji z teściami policjantka usłyszy po raz pierwszy nazwisko Ransome. Ojciec Jacka jest szefem katedry, w której pracuje Serene. Przygotowuje się do przejścia na emeryturę , ale też do zwolnienia kobiety, pod adresem której padło wiele skarg ze strony studentów. Ma to uczynić w najbliższym czasie w towarzystwie swego następcy, znanego i lubianego profesora Kempa.

Paris , poznając Serene, zaczyna obawiać się o teścia . Detektywi wiedzą, co zrobiono w barze , ale brak odpowiedzi na pytanie podstawowe – dlaczego? Poza tym nie można znaleźć niebezpiecznej pary. Nie wiadomo , jak się zachowają, kto jest stroną dominującą. Nie można również przewidzieć ich następnego kroku. Paris domyśla się, że to kobieta przewodzi , ale brak potwierdzenia. Czytelnik na przemian towarzyszy Serene i Clancy`emu oraz Paris. Można powiedzieć, że to swoisty pojedynek, psychologiczna gra . Dwie inteligentne kobiety, które przykładają wielka wagę do kariery po dwu stronach barykady. Pytania, czym i dlaczego kieruje się Ransome, co zrobi Murphy mnożą się. Prywatne problemy pani sierżant mogą osłabić jej czujność. Przecież nie chce rozstawać się z Jackiem , kocha go, tylko to niezrozumienie na gruncie zawodowym , nieufność wobec niej za pewne zachowanie. Trzeba wiele wysiłku, by małżeństwo przetrwało. Serene jest zdeterminowana ,by utrzymać pracę. Tylko ona trzyma ja w normalnym , realnym świecie. Poza tym jest całkowicie sama , nie licząc hordy kotów , zamieszkujących jej dom. Clancy, zauroczony Serene, zrobi więcej, niż by się po sobie spodziewał. Niestety niczego dobrego.

Chyba najciekawsze w tym kryminale jest poznawanie mechanizmów działania przestępców , motywacje policjantki i lekarza. Patrząc w ten sposób na powieść Monsur , staje się ona dużo bardziej interesująca.

czwartek, 14 kwietnia 2011, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: