Blog > Komentarze do wpisu
Zwyczaje świąteczne w PolsceWyd. MUZA SA, str.174, Wrszawa 2011

Ważnym elementem naszej kultury jest  dla mnie tradycja.Kultywowane zwyczaje zakotwiczają nas w określonej tożsamości,  rzeczywistości , kręgu postępowania i zachowania , siegają do korzeni. To coś , co przejmujemy od przodków , często w sposób niezauważalny. Zdobywamy wiedzę i umiejętności , które są częścią tradycji , wyróżniają nas spośród innych nacji, które kultywują swoje obyczaje.  Wszystko, co przejmujemy od przodków stanowi wieź , łączącą nas z nimi, tworzącą swoisty łańcuch , bo my też przekażemy tę obyczajowość swoim dzieciom z nadzieją, że nie zapomną i w odpowiedniej chwili kolejne ogniwo łańcucha podejmie  trud kultywowania obrzędów. Niestety nie wszystkie  przetrwały , ale myślę, że te , które mamy należy pielęgnować, nie wyrzucać z pamięci i domu  , bo są passe. To nasze dziedzictwo.

Pamiętam , jak dzieckiem będąc, chciałam wiedzieć dlaczego takie a nie inne zwyczaje związane są z Bożym Narodzeniem, czemu niosę koszyczek do kościoła i dlaczego takie a nie inne produkty w nim się znajdują. Poszukiwałam zajączka  , ale wcześniej chciałam wiedzieć, czemu święci się palmy. Oczywiście andrzejkowe wróżby te były ważne; ileż wywoływały emocji ! To tylko przykłady. Cieszyło mnie ,że w domu  odpowiadano na moje pytania , zbierałam to, gromadziłam wszystko pamięci. Lubię o tym mówić , przekazywać innym, wyjaśniać  ,jeśli trzeba. Cieszę się, że moje zainteresowanie nie minęło.  Kilka razy ostatnio pisałam na temat różnych zwyczajów.

Pewnie wielu ludzi znajduje się w  sytuacji, gdy są pytani o jakiś obyczaj przez swą latorośl   lub kogoś bliskiego, czasem w rozmowie towarzyskiej można  też nie być czegoś pewnym. Bo oczywiście niektóre tradycje są charakterystyczne dla danego regionu , w innym wyglądają nieco inaczej.  To tak jak z wigilijnymi potrawami. Ma ich być 12 , ale może być barszcz , zupa rybna, grzybowa, może być kutia albo makówki. To drobne różnice. Chodzi bowiem  o  symbolikę , o zachowanie zasad.

 Dlatego z dużym zadowolenie przyjęłam książkę „Zwyczaje świąteczne w Polsce” Małgorzaty Kuneckiej. Ciekawią ją dawne zwyczaje , ich współczesne odmiany , ale też nowe tradycje , które jakoś szybko wpasowały się w naszą obyczajowość- walentynki i halloween . Mnie nie odpowiadają, ale robią się coraz bardziej popularne. Książka Kuneckiej w zasadzie skierowana  jest  do młodych ludzi w wieku szkolnym , ale myślę ,że i dorośli mogą spokojnie skorzystać z wielu wyjaśnień   różnych  tradycji , które potem mogą wykorzystać, gdy dziecię wykaże ciekawość.Albo można ją sprezentowac młodym, by sami zainteresowali sie tradycją.

Podoba mi się pomysł na książkę. To zasada pytań i odpowiedzi. We wstępie autorka wyjaśnia , o czym książka traktuje,   tłumaczy , czy jest tradycja , święto, symbol, obrzęd czy przesąd. Następnie przechodzi  do pojęcia roku , objaśniając czym jest, czemu zaczyna się 1 stycznia , dlaczego go świętujemy czy składamy sobie życzenia. W następnych rozdziałach omawia święto Trzech Króli,  walentynki,  karnawał i wielki post, prima aprilis , noc świętojańską , Boże Ciało , Wszystkich Świętych , andrzejki .Kunecka  omawia wszystkie ważne dla Polaków święta.   Cały nasz rok ujęty zosatł w uroczystościach, bo w nich przede wszystkim ujawnia się nasza tradycja.

 Nie ogranicza się  tylko do samych informacji , przekazuje ciekawostki, legendy . Wielką zaletą książki są wyśmienite ilustracje , często reprodukcje pocztówek z początku XXw., rzeźby, obrazy lub fotografie współcześnie obchodzonych świąt.

 Warto mieć tę pozycję na półce.

Zaczynamy podróż.

 Początek każdego rozdziału rozpoczyna ciekawa ilustracja.

Część tekstu o 1 kwietnia

Tak na dzisiejsze  święto:)

Fragment obszernego tekstu o Bożym Ciele.

 Któż nie marzył o kwiecie paproci?

I na zakończenie  romantycznie i magicznie .

Źródło zdjęć: "Zwyczaje świąteczne w Polsce"M.Kunecka

czwartek, 23 czerwca 2011, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: mary, *.rev.inds.pl
2011/06/25 20:32:13
kurcze, ciagle jakies genialne albumy u Ciebie... az milo popatrzec...
-
szamanka30
2011/06/26 12:51:59
Mary, dzięki:) lubię albumy. Pozwalją mi sie w wyobraźni przenosić w różne ciekawe miejsca lub przybliżają interesującą tematykę. Na pewno jeszcze kilka pokaże swą atrakcyjną zawartość.