Blog > Komentarze do wpisu
Blagier

Wyd.C&T , tyt.or. The alias man, tł. A.Klonowska, str.208, Toruń 2009

Miniony tydzień  nie należał do łatwych , a raczej mocno stresujących, potrzebowałam więc naprawdę lekkiej lektury, pozwalającej na błądzenie myślami zupełnie gdzie indziej. W podobnych chwilach sięgam po kryminały. Jakiś czas temu przyniosłam kilka z biblioteki. Jeden szybko przeczytałam, mocno średni był, nawet o nim nie pisałam. Do lektury kolejnego skłoniła mnie potrzeba skołatanych nerwów , ale i tytuł oraz podtytuł „Opowieść o zemście trzech kobiet”. A to już zaciekawia, prawda?

 Zemsta do mnie przemówiła. Otworzyłam kryminał i w ciągu wieczoru przeczytałam .

Chciałam czegoś lekkiego – dostałam, chciałam  dobrej zagadki – niekoniecznie tego oczekiwałam. Za miękkie to, zbyt łagodne.

Co prawda historia trzech kobiet może zainteresować. Każda z nich cierpi. Oczywiście przez mężczyznę .

Jessie przez wiele lat była szczęśliwą kobietą. Ogromnie kochała swego męża Dariena , ale jego śmierć  ograbia ją z dalszych dobrych chwil. Nie potrafi żyć bez niego. Każdy dzień zaczyna od myśli o zmarłym mężu, łapie się na zastanawianiu , jak coś w domu on  by zrobił , jaką podjął decyzję. Przyjaciele martwią się o nią . Upłynęło już 2 lata , a ona nie zamierza zmieniać  swego życia. Co gorsza zaczyna stawiać mu  myślowy pomnik, idealizować go. Najbliższa przyjaciółka niemal siłą wypycha ją na wakacje do Santa Fe.  Jessie poznaje tam bardzo intersującego mężczyznę Franka Courta . Pozwala  sobie  na przygodę. Jednak jej  zdumienie i szok  budzi wyrażona przez mężczyznę  chęć szybkiego małżeństwa. Nie znają się , a Frank już  po tygodniu planuje wspólną przyszłość , nalega na ślub. Zwykle to mężczyźni wolą wolny związek, a on nalega , nalega , a potem znika bez śladu.  Budzi to podejrzliwość Jessie , a nie romantyczne uniesienia.

Sara  przed 4 laty straciła męża , którego bardzo kochała. Nie potrafi się z tym  pogodzić. Może dlatego, że  nigdy nie odnaleziono jego ciała. Wyjechał z domu , nie wrócił. Znaleziono tylko samochód w dziwnym miejscu, noszący ślady wypadku.   Uznano ,że Scott nie żyje. Sara nie zwraca uwagi na nieśmiałe zaloty Davida . Przyjmuje jego pomoc , lubi towarzystwo, ale jakby nie dostrzegała ,co się wokół niej dzieje. Do pewnego dnia, gdy świat odwróci się o 180 stopni.

I Morgan . Do  tej pory szczęśliwa mężatka. Nie przypuszczała przed 4 laty, że  jej życie tak bardzo się zmieni. Raczej widziała siebie jako samotną kobietę  nastawioną  na karierę. Burt wyzwolił ukryte w niej  pokłady uczuć, ciepła. Mając bardzo powściągliwych , niemal oschłych rodziców , nie potrafiła być spontaniczna, otwarta na ludzi. Wszystko tłumiła w sobie . Liczył się tylko sukces.

Pewnego dnia miedzy małżonkami  dochodzi do sprzeczki . Morgan już wcześniej zauważyła ,że coś się psuje , mąż jakby nieobecny myślami. Podejrzewała zdradę. Zdumiona usłyszy, iż ukochany małżonek mówi o rozwodzie , iż nadszedł już czas.  Nie pojmuje  , jaki czas, jaki limit się wyczerpał. Nic z tego  nie rozumie . Burt  opuszcza  dom. Morgan jest zdruzgotana, ale przed znajomymi udaje ,iż wyjechał w interesach. Irytuje ją dopytywanie się o Burta , nawet tak delikatne i nieśmiałe  jak Alexa. On by ją zrozumiał . Podkochuje się w niej, żona go opuściła dla innego, ale niestety jest bez szans.

Wszystkie kobiety są wykształcone, samodzielne, stosunkowo zamożne. Każda  ma jakieś tragiczne przejścia za sobą.  To kwestia czasu kiedy się spotkają. Co je połączy? Mężczyzna i zemsta. W trakcie lektury można bardzo szybko rozwikłać zagadkę. I chyba nie o tajemnicę tak naprawdę pisarzowi chodzi, ile o pokazanie pewnego mechanizmu .

Powiem tak – spodziewałam się większej finezji w tej grze. Paniom , które w międzyczasie poznały się osobiście lub  początkowo tylko telefonicznie, wszystko idzie bardzo gładko. Informacje zdają  się na nie czekać. Osoby , z którymi się  kontaktują, też  nie odmawiają pomocy. Agencja detektywistyczna w bardzo szybkim tempie dostarcza  materiałów. Mężczyzna, któremu się przyglądają,  znika co prawda z pola widzenia , ale go dość  prędko  odnajdą  .

 Oczekiwałam po tej zemście więcej. Chociaż  muszę autorowi przyznać, że stworzył bardzo dobre portrety wysoce   różnych charakterologicznie  i emocjonalnie kobiet. To one są tutaj najważniejsze. Dążą do prawdy , bo chcą odnaleźć to, co im odebrano- godność, pewność, zaufanie do siebie.

Akacja jest szybka , a jej zwroty czasami mogą wprawić w zdumienie. Znajdowane  informacje  niemal z dnia na dzień, czasem z godziny na godzinę zmieniają pole gry, biorąc pod uwagę ,ze bohaterki nie zawsze są wszystkie w tym samym miejscu. Często telefon zmienia lub precyzuje plan. Dobre tempo ,  kobiece kreacje , poszukiwania , opisy różnych części Stanów  zapewniają  niezłą rozrywkę.

niedziela, 16 października 2011, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2011/10/16 12:07:56
To wspaniałe, że książka potrafi ukoić nerwy i przenieść nas na chwilę w inny, lepszy świat :) Ja też tak robię. Życzę pomyślności na kolejny tydzień!
-
tommyknocker
2011/10/16 20:03:55
Przeczytałem. Powieść pokazuje, jak czasami przypadek inicjuje całą serię niespodziewanych wydarzeń. Pronzini pisze nieźle. Pozdrawiam :)
-
szamanka30
2011/10/17 19:10:05
avo_lusion , książka zawsze była dla mnie ważna, znajdowałam w niej pociechę, ukojenie, wiedzę, podróze w przeszłość i wiele innych rzeczy. Cieszy mnie,że nadal tak jest. A na skołatane nerwy najlepszy kryminał. Dobrego tygodnia:)

tommyknocker, zgadzam się pisze nieźle, ale po prostu chciałam więcej:)jednak na taki a nie inny stan ducha była dobra. Tak, przypadek wiele razy zmienił ludzkie losy. Pozdrawiam :)
-
szamanka30
2011/10/17 19:10:22
avo_lusion , książka zawsze była dla mnie ważna, znajdowałam w niej pociechę, ukojenie, wiedzę, podróze w przeszłość i wiele innych rzeczy. Cieszy mnie,że nadal tak jest. A na skołatane nerwy najlepszy kryminał. Dobrego tygodnia:)

tommyknocker, zgadzam się pisze nieźle, ale po prostu chciałam więcej:)jednak na taki a nie inny stan ducha była dobra. Tak, przypadek wiele razy zmienił ludzkie losy. Pozdrawiam :)