Blog > Komentarze do wpisu
Barcelona. Spacerownik historyczny

Wyd. Agora SA, str.424, Warszawa 2011

Barcelona – miasto niezwykłe,  przesiąknięte historią wieków , kulturą różnych ludów  , jawiące się  niczym malownicza , wielobarwna tkanina, W jego zabytkach, tradycji , obyczaju  przeglądają się przeszłe lata. Miasto, które wzbudza tęsknotę  u tych, którzy go jeszcze nie poznali , nostalgię u znających. Barcelona – to zew , obietnica niezwykłych przeżyć ,wielorakich  doświadczeń  podróżniczych . By jednak jak najwięcej zobaczyć i na dodatek znać przeszłość miejsc , zabytków , mieć świadomość historii tychże ,ale też ludzi i zdarzeń warto mieć dobry , a najlepiej doskonały przewodnik po mieście niesamowitym i magicznym. Gdy gdzieś wyjeżdżałam ( teraz niestety rzadko się to zdarza), zawsze szukałam wiadomości , ciekawostek o miejscach , które chciałam odwiedzić . Wiem, że  nie wszystkie przewodniki są takie, jakich się oczekuje. Czasem rozczarowują. Tego nie lubię. Oczywiście taki skrótowy ,niewielki może być przydatny na miejscu ,w trakcie zwiedzania. Natomiast w domu ,szykując się do wyjazdu lub tuż po powrocie ,dobrze jest mieć przewodnik obszerny , uwzględniający wiele tematów , zabarwiony ciekawostkami , okraszony wieloma zdjęciami.

Takim niezwykłym przewodnikiem jest książka Marka Pernala „Barcelona. Spacerownik historyczny. Miasto- Ludzie -Książka -Film” . Autor  jest historykiem , ale też dyplomatą i globtroterem. Był konsulem generalnym RP w Barcelonie . Pernal spędził w Barcelonie 4 lata i ,jak pisze we wstępie , odwiedził najbardziej odległe zakątki miasta „A przecież nie mam poczucia, ze odkryło przede mną wszystkie swoje tajemnice”. Fascynacje miastem ,  jego wspaniałości przekazał w bedekerze , który miałam okazję przestudiować. To  odpowiednie słowo , ponieważ autor nagromadził taką wielość i różnorodność informacji ,iż wiedza się wzbogaca, a podziw rośnie. Zarówno dla autora za dokładność , pieczołowitość , ogromną erudycję  , jak i miasta , która ma tak różne oblicza, ale zawsze frapujące.

Pernal pragnął ułatwić turystom dogłębne zwiedzenie miasta. Napisał : „Chciałbym , aby Spacerownik stał się dla Czytelników źródłem jak największej ilości rad i informacji , które rozszerzą perspektywy patrzenia na to niezwykłe miasto. By będąc towarzyszem przechadzek , zwracał uwagę na detale , które mogą zostać przeoczone wśród bogactwa wrażeń – na konteksty , dzięki którym łatwiej uporządkować obserwacje

Autor podzielił swój nietypowy spacerownik na 18 tras. Strona otwierająca zawiera stare zdjęcie przedstawianego obszaru miasta. Kolor sepii pobudza zainteresowanie czytelnika i potencjalnego zwiedzającego.

Trasa I Rambla

Trasa X Eixample

Następna karta zawiera nazwę zwiedzanej części ,  trasę dokładnie  wyliczoną godzinowo , zawierającą ponadto mapkę z precyzyjnie zaznaczonymi ulicami, które należy przemierzyć. Pernal doskonale wie, jaki Barcelona  miała i ma wpływ na artystów , ilu z nich opisywało to miasto, film też nie traktował katalońskiej stolicy po macoszemu, a Polacy zawsze darzyli sympatią . Toteż pod szlakiem spaceru umieścił informację o tropach literackich i filmowych , na końcu dodając polonika, jeśli nasi rodacy tam akurat dotarli. Wśród  pisarzy znajdzie Zafon , Malraux, Laforet , Dantyszek , Perez-Reverte, Genet  , Sand, Wańkowicz , Montalban , Flcones i wielu innych.  Wspomina filmy Almodovara, Allena, Klapischa.

Po prawej stronie czytelnik znajdzie wiadomości o polecanych miejscach, szczególnie kawiarniach, restauracjach , barach tapas , ale też punktach widokowych.

 

 Kolejna  zawiera krótką informację na temat przeszłości budynków, placów, muzeów , miejsc planowanej trasy z podkreśleniem najważniejszego z nich. Dodatkowo zastała umieszczona fotografia  charakterystycznej budowli.

 

Następne  strony prowadzą poprzez interesujące miejsca tras, szczegółowo omówionych , opatrzonych nieco mniejszą mapką wydzielonego terenu i wieloma zdjęciami całości , zewnętrza i wnętrz , ale też detali , które mogłyby umknąć oku patrzącego

 

 

Pod ilustracjami lub tekstem odnoszącym się do konkretnego miejsca M. Pernal umieścił fragmenty  ze znanych ksiązek ,w których miasto zostało opisane

Podobnie uczynił z wszelkimi polonikami. Z wielką ciekawością czytałam o ślubie i panowaniu Ryksy , polskiej księżniczki, w Katalonii. Zaciekawia umieszczenie herbu Ludwika  Jagiellończyka  w katedrze, podobnie jak starania hiszpańskiego króla o przychylność Zygmunta Starego. Oczywiście w późniejszych czasach Polaków nawet przybyło, anegdotek też jak o sukni Gabrieli Makowieckiej. Znalazłam również tekst poematu "Czarna Madonna" poświęcony Matce Boskiej Monserratu i naszej Częstochowskiej. Polonika są niezmiernie interesujące.

 

 

Na końcu znajdzie się lista potrzebnych telefonów , ale też kalendarium Barcelony oraz spis wszystkich obiektów omówionych w przewodniku. Dodatkowo na wewnętrznej stronie okładki zamieszczono plan miasta i schemat komunikacji miejskiej.

Spacerownik mnie zauroczył. Znajduje się w nim ponad 800 zdjęć , przepięknych , przyciągających uwagę . Zwraca też uwagę bardzo staranne wydanie  na półkredowym papierze. Już kilka razy wracałam do miejsc i fotografii , które mnie najbardziej zainteresowały. Mogę tylko polecić ów przewodnik zainspirowany miłością do Barcelony i troską o turystę. Jestem przekonana ,że w każdym , kto po niego sięgnie, wzbudzi zachwyt

sobota, 18 lutego 2012, szamanka30

Polecane wpisy

  • Morze Niegościnne

    Wyd. Muza SA, str.304, Warszawa 2013 Z zainteresowaniemprze czytałam 2 lata temu pierwszą powieść J. Szamałka „ Kiedy Atena odwraca wzrok ”. Co pra

  • Pustelnik z lasu Eyton

    Wyd. Zysk i S-ka, seria Kroniki brata Cadfaela, tyt.org.The Hermit of Eyton Forest , tł.M.Michowski, str.274, Poznań 2004 Pierwszą powieść , której bohaterem j

  • Dzicy wojownicy

    Wyd.WAB,Rycerze Sycylii #2, Le guerriers fauves , tł. J.Sozańska, str. 318, Warszawa 2010 Z ogromną przyjemnością i ciekawością przeczytałam kolejny tom przygód

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
lilithin
2012/02/19 07:25:19
Barcelonę z książek znam tylko z powieści Zafona, do którego nie pałam taką miłością, jak większość, ale same miasto chętnie bym odwiedziła :)
-
szamanka30
2012/02/19 16:21:44
Lil:) Pamiętam,że do Zafona miałaś dystans, nie uległaś magii jego słów. Mnie akurat zauroczył, ale i w kilku innych powieściach czytałam opis miasta. Też bym je chciała zobaczyć. Na pewno fascynuje. Może kiedyś tam dotrzesz i zwiedzisz wszystkie cuda. Przewodnik jest naprawdę dobry. Dziękuję,że zostawiłaś komentarz:)
-
labareda
2012/02/19 20:12:13
Nie bede tutaj oryginalna - Barcelona zauroczyl mnie Zafon:), mam nadzieje, ze kiedys bedzie mi dane chociaz przekartkowac ta ksiazke i popodziwiac przepiekne zdjecia. Widac, ze przepieknie ja wydano. Moze kiedys wyrusze i do samej Barcelony - kto wie.
-
szamanka30
2012/02/21 19:30:54
labaredo:) ależ ten Zafon ma talent do uwodzenia. Na pewno bedziesz miała możliwość i przyjemność przyjrzeć się dokładnie przewodnikowi, a żywię nadzieję,że sama zwiedzisz Barcelonę ku swej radości i satysfakcji. Pozdrawiam serdecznie:)